Rastislav Švec

Celý svoj dospelý život som prežil v hutníckom priemysle. V detstve som bol starými rodičmi vedený k prírode a gazdovaniu. 10 rokov dozadu my silne začali prichádzať myšlienky, ako sa dá spojiť priemysel a príroda. Silný dojem na mne zanechalo stretnutie s kolegami z Brazílie, ktorí ukázali prezentáciu o spolupráci fabriky a komunity. Bola tam ukážka vysadenej úžitkovej zelene a rôzne chované zvieratá v rámci areálu […]


Celý svoj dospelý život som prežil v hutníckom priemysle. V detstve som bol starými rodičmi vedený k prírode a gazdovaniu. 10 rokov dozadu my silne začali prichádzať myšlienky, ako sa dá spojiť priemysel a príroda. Silný dojem na mne zanechalo stretnutie s kolegami z Brazílie, ktorí ukázali prezentáciu o spolupráci fabriky a komunity. Bola tam ukážka vysadenej úžitkovej zelene a rôzne chované zvieratá v rámci areálu podniku a zároveň podpora komunity v poľnohospodárstve. Hovorili o tom ako o najsamozrejmejšej veci v biznise. Cez Modrú ekonomiku som sa napokon dostal k permakultúre a tá už vo mne zostala. Rád pozorujem prírodu a jej fungovanie v jej základných princípoch. Toto viedlo k tomu že sme začali tvoriť naše malé gazdovstvo a postavili sme si slameno-hlinený dom. Tento rok som ukončil kurz Permakultúrneho dizajnu. Momentálne sa nachádzam na pozícii „Gazda vo výcviku“ 🙂 a moju budúcnosť vidím v prepájaní princípov permakultúry a priemyslu.

Aký význam pre Vás majú „ Stavby“ a ako vnímate význam či už tohto slova, alebo jeho obsahu?

Stavba je niečo, čo nám má samozrejme poskytnúť úkryt a bezpečie. Stavba by ale mala zapadať do prostredia a prostredím je v tomto prípade aj človek. Mala by byť harmonizujúcim prvkom, ktorá v najlepšom prípade nespotrebováva energiu, tým myslím aj energiu ľudskú. Stavba ktorú si navrhujeme sami (rešpektuje naše potreby), venujeme svoju energiu do jej tvorby/stavby a použijeme prírodné materiály, nám v konečnom dôsledku energiu bude dávať. Dom, ktorý bol postavený tak, že má dušu v nás vyvoláva silný príjemný pocit, ktorý nám hovorí „Tu som správne“.

Prečítajte si ďalšie články z kategórie: