Robo Jankovich

Venujem sa komunitám, porozumeniu komunitných procesov a klimatickej spravodlivosti. Pripravujem prednášky a knihy. Moja druhá kniha je o zanikaní a znovutvorení komunít a lokálnych vzťahov. Starám sa o organickú farmu „Živé hospodárstvo“ na Zaježovej. Budujem jazierka a chovám hlavátku podunajskú (Hucho hucho) a dalšie druhy rýb. Venujem sa rozličným, aj starým odrodám ovocnín a pestujem […]


Venujem sa komunitám, porozumeniu komunitných procesov a klimatickej spravodlivosti. Pripravujem prednášky a knihy. Moja druhá kniha je o zanikaní a znovutvorení komunít a lokálnych vzťahov. Starám sa o organickú farmu „Živé hospodárstvo“ na Zaježovej. Budujem jazierka a chovám hlavátku podunajskú (Hucho hucho) a dalšie druhy rýb. Venujem sa rozličným, aj starým odrodám ovocnín a pestujem starú odrodu pšenice dvojzrnky po predkoch. Spracovávame o ovocie (najmä moruše, hrušky, slivky a jablká) a vyrábam dvevené ozdoby. Striháme si vlastnú ovčiu (aj merino) a mohérovú vlnu, ktorú Janka perie, prírodne farbí, češe, spriada, pletie.

Aký význam pre Vás majú „Stavby“ a ako vnímate význam či už tohto slova, alebo jeho obsahu?

Takmer 20 rokov bývame v cca 140 ročných domoch z miestneho kameňa spájaného hlinou. Kedysi domy slúžili celým veľkým rodinám a ich hospodárstvam, dnes už sú žiaľ prežitkom. Dnes potrebuje mať každý toaletu, kúpeľňu, svoju izbu – súkromie. Okrem opráv, citlivých rekonštrukcií, kamenných pecí a hospodárenia na laze sa venujem hlavne kultúrno-spoločenskej alebo sociálnej nadStavbe stavieb. Usporiadavam a facilitujem dielne tvorenia spoločenstva (community building workshop), na ktorých zakúšame, čo spoločenská stavba/nadStavba vyžaduje a čo prináša. Umožňuje nám pochopiť zákonitosti, procesy a zásady komunikácie, ktoré potrebujeme na to, aby krásna fyzická stavba nezostala nakoniec opustená.

Comments

comments

Prečítajte si ďalšie články z kategórie: