Mgr. Zuzana Pastorková

Jednou z mojich vášní je semenárčenie a bola by som rada, aby sa na slovenskom vidieku znovu rozšírilo.


Venujem sa pestovaniu zeleniny, ovocia a byliniek opierajúc sa o vlastnú intuíciu, princípy permakultúry a prírodných záhrad. Od roku 2012 dodávam domáce plodiny a produkty do CSABA (Komunitou podporované poľnohospodárstvo Bratislava). Jednou z mojich vášní je semenárčenie a bola by som rada, aby sa na slovenskom vidieku znovu rozšírilo. Záhrada mi poskytuje priestor nie len pre fyzickú prácu, ale aj duchovnú prax.

Sebestačnosť – Pojem sebestačnosť pre mňa nadobúda nové rozmery. Nepredstavujem si ju ako izolované smerovanie jednotlivca usilujúceho sa pokryť všetky svoje potreby. Sebestačnosť pre mňa znamená dobrý život pre každého. Je to možné, ak človek zaujme postoj „Nech sú všetky bytosti šťastné“. Stáva sa kanálom života a kreativity. Počúva, pozoruje a vníma. Boj nahrádza prijatie a snaha o spolužitie. Dôležité potom je zdieľanie (či sieť), v rámci ktorého sa delíme o plody našej práce, zručnosti, vedomosti, informácie, skúsenosti… Nemali by sme zabúdať ani na prejavovanie vďaky a spoločné oslavovanie.

Moja stránka:

http://aktualne.atlas.sk/rozhovor-poda-nepotrebuje-par-prvkov-chemickej-tabulky-potrebuje-zivot/slovensko/spolocnost/

http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/Novinky/Greenpeace-blog/ekologick-farmrenie-nie-je-pansk-hunctstvo/blog/57650/

Comments

comments

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: