Ing. Vladimir Raffaj, CSc.

Svojim deťom a vnukom chceme byť alternatívnym príkladom ku konzumnej kultúre dnešnej západnej civilizácie.


Vyštudoval elektrotechniku v odbore rádioelektronika a pracujem ako konštruktér vo firme MicroStep. Už desať rokov budujem rodový statok a sebestačnosť – tri roky s manželkou Majkou. V roku 2012 som postavil hlinenú kupolu a ostrovný fotovoltaický systém.

Sebestačnosť – Pretože pochádzam z dediny, necítil som sa spokojne v petržalskom byte. Život v meste je totálne závislý od elektriny. Ako konštruktér sa denne stretávam so zlyhaním techniky. Pred desiatimi rokmi som sa dostal k svojmu hektáru pôdy pri Hlohovci. Začal som navštevovať kurzy ekologického staviteľstva, ekologického pestovania a permakultúry. Veľmi ma inšpirovali knihy Vladimira Megreho zo série Zvoniace cédre Ruska. Postavil som hlinenú kupolu s využitím aj odpadových materiálov (hlina, pneumatiky, staré tehly). Usilujem sa o sebestačnosť v energiách a čiastočne aj v potravinách. Dnes už to nie je len poistka pre prípadné krízové situácie, ale s manželkou to vnímame ako životný štýl. Sme vegáni. Svojim deťom a vnukom chceme byť alternatívnym príkladom ku konzumnej kultúre dnešnej západnej civilizácie.

Moja stránka:

 http://ciernalabut.sk/2397/domy-zacal-stavat-hliny-slamy-dnes-legendou/

Comments

comments

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: