Ing. Patricia Černáková, DPD.

Permakultúra je môj život.Vlastne od malička nepoznám nič iné. Celé detstvo som počúvala o rozvoji bioregiónov, o krajšom svete pre všetkých, o tom že v komunite ľudí, ktorí vás obklopujú sa dá žiť zmysluplne a uvedomelo. Môj otec, známy ako “permakultúrny pionier v Československu” roky pracoval na čističke odpadových vôd, kde prišiel s mnohými skvelými […]


Permakultúra je môj život.Vlastne od malička nepoznám nič iné. Celé detstvo som počúvala o rozvoji bioregiónov, o krajšom svete pre všetkých, o tom že v komunite ľudí, ktorí vás obklopujú sa dá žiť zmysluplne a uvedomelo. Môj otec, známy ako “permakultúrny pionier v Československu” roky pracoval na čističke odpadových vôd, kde prišiel s mnohými skvelými permakultúrnymi riešeniami ako narábať s vodou v krajine. Zo mňa vyrástla permakultúrna dizajnérka, ktorá vyštudovala krajinnú architektúru a teraz sa postavila pred výzvu zrealizovať farmu v pomerne nehostinnej krajine. Práca s vodou v krajine ma teda sprevádza celý život. Fascinuje ma ako človek dokáže krajine nielen uškodiť, ale aj pomôcť, aby znovu zakvitla.

Už viac ako 20 rokov sa zaoberám rôznymi permakultúrnymi prístupmi a učím ich ostatných. Vždy je ale čo nové objavovať, zdokonaľovať a posúvať hranice. Tak aj teraz sme sa rozhodli posunúť ďalej a zo záhradnej architektúru a navrhovania permakultúrnych projektov sa posúvame k vytvoreniu Školy permakultúry, ktorá bude nielen učiť, ale hlavne inšpirovať k zmenám.

Jednou z obľúbených lekcií kurzu permakultúrneho dizajnu (ktorý v škole ponúkame ako akreditovaný kurz) je téma Voda v krajine, ktorú na festivale odprezentujeme na trojrozmernom modeli. Vďaka tomu máte možnosť na vlasné oči zažiť ako sa voda v krajine pohybuje a ako ju vieme usmerniť, pozdržať a využiť tam, kde ju potrebujeme. Povieme si základy tzv. Keyline dizajnu, vysvetlme fungovanie “svejlov” a ďalších protieróznych vsakovacích nielen permakultúrnych opatrení.

Patricia Černáková: Permakultúra – môže zveľadenie kúska zeme zachrániť svet?

Comments

comments

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: