Jozef Garaj

Som síce vyštudovaný ekonóm, ale som úplný začiatočník, čo sa týka permakultúry. Tento rok som sám posadil svoje prvé 3 stromy a som na to hrdý, ako keby som navrhol a postavil obrovský chrám. Každý z nás má na výber, buď budeme veci okolo seba len využívať, budeme robiť na čo sme zvyknutí, čo vidíme […]


Som síce vyštudovaný ekonóm, ale som úplný začiatočník, čo sa týka permakultúry. Tento rok som sám posadil svoje prvé 3 stromy a som na to hrdý, ako keby som navrhol a postavil obrovský chrám.
Každý z nás má na výber, buď budeme veci okolo seba len využívať, budeme robiť na čo sme zvyknutí, čo vidíme vo svojom okolí a budeme sa tváriť, že problémy sveta sa nás netýkajú, alebo sa zastavíme, vystúpime z tej pohodlnej sféry komfortu, zamyslíme nad tým, čo tu robíme, prečo to robíme, čo sú pre nás tie skutočné hodnoty a čo chceme zanechať svojim deťom a ďalším generáciám.
U mňa toto skutočne hlboké zastavenie prišlo len nedávno a začalo pocitmi, že do tohoto sveta svojimi pohľadmi a hodnotami akosi nazapadám. Vyústilo to okrem iného do toho, že som si splnil dávnu túžbu a prihlásil som sa na kurz Permakultúrneho dizajnu.
Veľa vecí som v živote od vtedy zmenil a stále mením, vrátane svojej práce. Z IT a Telco oblasti som skočil do oblasti vzdelávania, aby som dostal k ľuďom metódu GTD a tým im pomohol zvládnuť dnešnú informačnú dobu, zbavil ich stresu, vrátil kontrolu nad životom, zvýšil produktivitu a vrátil do prítomného momentu. Ako sa v tejto súvislosti vyjadril istý Český psychológ: “Produktivita je výsledkom a zároveň predpokladom zmysluplného zivota!”

Možno to bude znieť ako fráza z Bčkového komerčného amerického filmu, ale po všetkých tých zmenách mám teraz nielen pocit, že do tohoto sveta patrím, ale dokonca, že som jeho dôležitou súčasťou.
Permakultúru, ako aj celý etický prístup k životu, prírode…chcem spoznávať a postupne zavádzať do života a dávať mu tým hlbší zmysel. Ide to síce pomaly, ale nikdy nie je myslím neskoro svojou troškou prispieť pre lepší život a svet aj pre tie ďalšie generácie.

Voda je život. To, že to nie je len fráza pochopíme už tým, keď si uvedomíme, čo našu planétu odlišuje od tých ostatných, alebo si naštudujeme z koľkých % vody sa skladá naše telo…Prípadne Vám stačí malý biologický pokus… Skúste nepiť vodu len jeden deň.
V mojej práci sa stala voda dokonca aj inšpirátorom a fráza “myseľ, ako voda” vyvsetľuje stav do ktorého sa vieme aj vďaka metóde GTD dostať.

Comments

comments

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: