Igor Vateha

Majú vlastné kone, kravy, svine i hydinu. Dorábajú vlastné mlieko, syry, ale o úplnej sebestačnosti nehovoria. O bývaní v drevenici hovorí pochvalne, ale ešte opatrne. Drevenica je pokrytá trstinou, pod jednou strechou je dom aj maštale a členenie domu je úsporné a praktcké v každom ročnom období. Vatehovci neodmietajú nové technológie. Elektrinu si vyrábajú zo solárnych panelov, majú pevnú linku a rádio. Igor je známy ako výborný kosec, o čom svedčí aj rad kôs zavesených pod stodolou. Aj to je jeden z artiklov na predaj.


Pochádza zo Stropkova, ale už 15 rokov žije na lazoch Obchoditej pod Poľanou. Najprv bývali so ženou v starej drevenici, ale keď prišli deti (dnes ich majú už štyri), drevenica bola malá. Rozhodli sa postaviť si novú drevenicu. Pomáhali im známi, tiež nadšenci tradičných stavieb, a dnes je stavba skoro dokončená a gazdovstvo prosperuje.

Igor so ženou sa spoznali v New Yorku, kde si obaja v 90. rokoch privyrábali. Neskôr z veľkomesta odišli pracovať na farmu na americký vidiek a tam prišli do styku s drevenými domami a zvieratami.

Dnes majú vlastné kone, kravy, svine i hydinu. Dorábajú vlastné mlieko, syry, ale o úplnej sebestačnosti nehovoria. O bývaní v drevenici hovorí pochvalne, ale ešte opatrne. Drevenica je pokrytá trstinou, pod jednou strechou je dom aj maštale a členenie domu je úsporné a praktcké v každom ročnom období.

Vatehovci neodmietajú nové technológie. Elektrinu si vyrábajú zo solárnych panelov, majú pevnú linku a rádio. Igor je známy ako výborný kosec, o čom svedčí aj rad kôs zavesených pod stodolou. Aj to je jeden z artiklov na predaj.

Svoj pozemok ponúkli aj iným “nadšedcom”, aby si u nich mohli vyskúšať, či by im tento spôsob sebestačnosti vyhovoval. O živote na lazoch hovoria s pokorou a uspokojením. Stopy po medveďoch a vlkoch, ktorí sa mu promenádujú po záhradách, vysvetľuje ako je rodina zžitá so zvieratami, o ktoré sa starajú. Svoje deti vzdelávajú doma, učia ich úcte ku všetkému živému. Igor rozpráva neuveriteľné príbehy. Dúfajú, že ich deti im odtiaľ neutečú do mesta, ako sa to stalo susediacim starousadlíkom.

Zdroj: http://www.tyzden.sk/casopis/7219/ine-byvanie-a-iny-zivot/

Comments

comments

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: